| OPERATING DATA | |
| Operating pressure, max. | 10 bar |
| Pressure drop | approx. 0,3 bar |
| Temperature, max. | 100 °C |
| Measuring accuracy | ±10 % of full scale |
| Operation | Float measuring principle |
|
Application
|
Cooling systems and cooling circuits Mechanical engineering Medical engineering Pharmaceutical industry Chemical industry Research & Development |
| MEASURING RANGES | |
|
Type
|
Switch range for H2O at 20 °C l/min gph gpm |
| WY-15 | 2,5 – 25 |
| WY-25 | 10 – 100 |
| ELECTRICAL DATA | |
| Change over (COC) | 150V AC/DC · 1A · 20VA |
|
Normally open (NOC)
|
140V AC · 0,7A · 20VA 200V DC · 1A · 20VA |
| Change over M12x1 | 125V AC/DC · 1A · 20VA |
|
Normally open M12x1
|
125V AC · 0,7A · 20VA 125V DC · 1A · 20VA |
|
Electrical connection
|
Connector in compliance with EN 175301-803, Form C (DIN 43650, Form C), Connector M12x1 |
|
Ingress Protection
|
IP65: Connector in compliance with EN 175301-803, Form C or connector M12x1 |
|
Output signal
|
The contact opens / changes when the flow decreases below the set point. |
| Power supply | Not required (potential-free reed contacts) |
| Optional | Analog output: 4…20 mA or 0…10V |
문의 031)243-1035
FAX 031)243-1025
sales@gms-korea.com