| OPERATING DATA | |
|
Operating pressure, max.
|
200 bar (Brass version) 300 bar (Stainless steel version) |
| Pressure drop | 0,02 – 0,4 bar |
| Temperature, max. | 80 °C |
| Measuring accuracy | ±10 % of full scale |
| Operation | Float measuring principle |
|
Application
|
Cooling systems and cooling circuits Mechanical engineering Medical engineering Pharmaceutical industry Chemical industry Research & Development |
| MEASURING RANGES | |
|
Type
|
Switch range for Air at 1 bar abs. & 20 °C Nl/min SCFH SCFM |
| DWM/A-L1,5 | 1 – 28 2 – 59 |
| DWM/A-L3 | 4 – 60 8 – 127 |
| DWM/A-L8 | 6 – 160 15 – 340 |
| DWM/A-L12 | 20 – 240 40 – 510 |
| DWM/A-L18 | 40 – 360 80 – 760 |
| DWM/A-L50 | 60 – 700 2 – 24,5 |
| DWM/A-L100 | 200 – 1450 7 – 51 |
| ELECTRICAL DATA | |
| Change over (COC) Normally open (NOC) |
250V · 1,5A · 50VA
|
| Change over M12x1 (-20 °C – 85 °C) Normally open M12x1 (-20 °C – 85 °C) |
250V · 1,5A · 50VA 250V · 3A · 100VA |
| Change over PLC | 250V · 1A · 60VA |
| EX-version in compliance with ATEX directive | |
| ATEX II 2 G Ex mb II T6 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T80 °C ATEX II 2 G Ex mb II T5 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T100 °C | |
| Change over | 250V · 1A · 30VA |
| Normally open | 250V · 2A · 60VA |
| UL Recognized switch contacts | |
| Change over | 240V · 1,5A · 50VA |
| Normally open | 250V · 3A · 100VA |
|
Electrical connection
|
Connector in compliance with EN 175301-803, Form A(DIN 43650, Form A) |
| EX-version in compliance with ATEX directive | Cable (2 m) |
|
UL Recognized switch contacts
|
Connector in compliance with EN 175301-803, Form A Cable (1 m) |
|
Ingress Protection
|
IP65: Connector in compliance with EN 175301-803,Form A |
|
Output signal
|
The contact opens / changes when the flow decreases below the set point. |
| Power supply | Not required (potential-free reed contacts) |
문의 031)243-1035
FAX 031)243-1025
sales@gms-korea.com