| OPERATING DATA | |
| Operating pressure, max. | 10 bar |
| Pressure drop | 0,02 – 0,8 bar |
| Temperature, max. | 100 °C (optional 160 °C) |
| Measuring accuracy | ±5 % of full scale |
| Operation | Float measuring principle |
|
Application
|
Cooling systems and cooling circuits Mechanical engineering Medical engineering Pharmaceutical industry Chemical industry Research & Development |
| MEASURING RANGES | |
|
Type
|
Switch range for H2O at 20 °C l/min gph gpm |
| DUG-4 | 0,2 – 4 3 – 63 |
| DUG-6 | 0,5 – 6 8 – 95 |
| DUG-8 | 0,5 – 8 8 – 127 |
| DUG-14 | 0,5 – 14 8 – 222 |
| DUG-22 | 2 – 22 32 – 350 |
| DUG-28 | 1 – 28 16 – 444 |
| DUG-45 | 1 – 45 15 – 710 |
| DUG-80 | 2 – 80 0,5 – 21 |
| DUG-90 | 6 – 90 1,6 – 23,8 |
| DUG-110 | 6 – 110 1,6 – 29 |
| DUG-150 | 15 – 150 4 – 39,5 |
| DUG-220 | 50 – 220 13 – 58 |
| DUG-250 | 50 – 250 13 – 66 |
| ELECTRICAL DATA | |
|
Change over (COC) Normally open (NOC) |
250V · 1,5A · 50VA 250V · 3A · 100VA |
|
Change over M12x1 (-20 °C – 85 °C) Normally open M12x1 (-20 °C – 85 °C) |
250V · 1,5A · 50VA 250V · 3A · 100VA |
| Change over PLC | 250V · 1A · 60VA |
| EX-version in compliance with ATEX directive | |
| ATEX II 2 G Ex mb II T6 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T80 °C ATEX II 2 G Ex mb II T5 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T100 °C | |
| Change over | 250V · 1A · 30VA |
| Normally open | 250V · 2A · 60VA |
| UL Recognized switch contacts | |
| Change over | 240V · 1,5A · 50VA |
| Normally open | 250V · 3A · 100VA |
|
Electrical connection
|
Connector in compliance with EN 175301-803, Form A (DIN 43650, Form A) Connector M12x1 Cable (1 m) |
| EX-version in compliance with ATEX directive | Cable (2 m) |
|
UL Recognized switch contacts
|
Connector in compliance with EN 175301-803, Form A Cable (1 m) |
|
Ingress Protection
|
IP65: Connector in compliance with EN 175301-803, Form A IP67: Cable or connector M12x1 |
|
Output signal
|
The contact opens / changes when the flow decreases below the set point. |
| Power supply | Not required (potential-free reed contacts) |
문의 031)243-1035
FAX 031)243-1025
sales@gms-korea.com