| OPERATING DATA | |
|
Operating pressure, max.
|
250 bar (Brass version) 300 bar (Stainless steel version) |
| Pressure drop | 0,02 – 0,4 bar |
| Viscosity range | 30 cSt to 600 cSt |
| Temperature, max. | 120 °C (optional 160 °C) |
| Measuring accuracy | ±10 % of full scale |
| Operation | Float measuring principle |
|
Application
|
Mechanical engineering Central lubrication Circulation lubrication Transformers |
| MEASURING RANGES | |
|
Type
|
Switch range for Oil, density 0,9 kg/dm³ l/min gph gpm |
| DKM/A-1/2 | 0,5 – 1,5 8 – 24 |
| DKM/A-1/4 | 1 – 4 16 – 63 |
| DKM/A-1/8 | 2 – 8 32 – 127 |
| DKM/A-1/10 | 3 – 10 48 – 160 |
| DKM/A-1/15 | 5 – 15 80 – 240 |
| DKM/A-1/24 | 8 – 24 125 – 380 |
| DKM/A-1/30 | 10 – 30 160 – 480 |
| DKM/A-1/45 | 15 – 45 240 – 710 |
| DKM/A-1/60 | 20 – 60 320 – 950 |
| DKM/A-1/90 | 30 – 90 8 – 24 |
| DKM/A-1/110 | 35 – 110 9,5 – 29 |
| ELECTRICAL DATA | |
|
Change over (COC) Normally open (NOC) |
250V · 1,5A · 50VA 250V · 3A · 100VA |
|
Change over M12x1 (-20 °C – 85 °C) Normally open M12x1 (-20 °C – 85 °C) |
250V · 1,5A · 50VA 250V · 3A · 100VA |
| Change over PLC | 250V · 1A · 60VA |
| EX-version in compliance with ATEX directive | |
| ATEX II 2 G Ex mb II T6 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T80 °C ATEX II 2 G Ex mb II T5 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T100 °C | |
| Change over | 250V · 1A · 30VA |
| Normally open | 250V · 2A · 60VA |
| UL Recognized switch contacts | |
| Change over | 240V · 1,5A · 50VA |
| Normally open | 250V · 3A · 100VA |
|
Electrical connection
|
Connector in compliance with EN 175301-803, Form A (DIN 43650, Form A) Connector M12x1 Cable (1 m) |
| EX-version in compliance with ATEX directive | Cable (2 m) |
|
UL Recognized switch contacts
|
Connector in compliance with EN 175301-803, Form A Cable (1 m) |
|
Ingress Protection
|
IP65: Connector in compliance with EN 175301-803, Form A IP67: Cable or connector M12x1 |
|
Output signal
|
The contact opens / changes when the flow decreases below the set point. |
| Power supply | Not required (potential-free reed contacts) |
문의 031)243-1035
FAX 031)243-1025
sales@gms-korea.com