| OPERATING DATA | |
| Operating pressure, max. | 10 bar |
| Pressure drop | 0,02 – 0,4 bar |
| Temperature, max. | 100 °C (optional 160 °C) |
| Measuring accuracy | ±10 % of full scale |
| Operation | Float measuring principle |
Application
| Cooling systems and cooling circuits Mechanical engineering Medical engineering Pharmaceutical industry Chemical industry Research & Development |
MEASURING RANGES | |
Type | Switch range for H2O at 20℃ I/min gph gpm |
RVO/U-1/30 | 8 - 30 2,1 - 8 |
RVO/U-1/45 | 15 - 45 4 - 12 |
RVO/U-1/90 | 30 - 90 8 - 24 |
RVO/U-1/150 | 60 - 150 16 - 40 |
| ELECTRICAL DATA | |
Change over (COC) Normally open (NOC) | 250V · 1,5A · 50VA 250V · 3A · 100VA |
Change over M12x1 (-20 °C – 85 °C) Normally open M12x1 (-20 °C – 85 °C) | 250V · 1,5A · 50VA 250V · 3A · 100VA |
| Change over PLC | 250V · 1A · 60VA |
| EX-version in compliance with ATEX directive | |
| ATEX II 2 G Ex mb II T6 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T80 °C ATEX II 2 G Ex mb II T5 & ATEX II 2 D Ex tD A21 IP67 T100 °C | |
| Change over | 250V · 1A · 30VA |
| Normally open | 250V · 2A · 60VA |
| UL Recognized switch contacts | |
| Change over | 240V · 1,5A · 50VA |
| Normally open | 250V · 3A · 100VA |
Electrical connection
| Connector in compliance with EN 175301-803, Form A (DIN 43650, Form A) Connector M12x1 Cable (1 m) |
| EX-version in compliance with ATEX directive | Cable (2 m) |
UL Recognized switch contacts
| Connector in compliance with EN 175301-803, Form A Cable (1 m) |
Ingress Protection
| IP65: Connector in compliance with EN 175301-803, Form A IP67: Cable or connector M12x1 |
Output signal
| The contact opens / changes when the flow decreases below the set point. |
| Power supply | Not required (potential-free reed contacts) |
문의 031)243-1035
FAX 031)243-1025
sales@gms-korea.com